Περιστέρι Βίκος Cola- Προμηθέας 79-86

Ο Προμηθέας (10-5) πέρασε νικηφόρα από το κλειστό της Τζον Κένεντι, επικρατώντας με 79-86 και υποχρεώνοντας το Περιστέρι Βίκος Cola (10-5) στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ήττα της!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέτυχε σπουδαία νίκη στο Περιστέρι πριν από το ματς με τη Νεπτούνας (30/1) όπου θα θέλει να «σφραγίσει» την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League, ανεβαίνοντας στο 10-5 στην κατάταξη. Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα των «κυανοκίτρινων» έπειτα από το αρχικό 7-0.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους ΜέιερΛίποβι και προηγήθηκαν 9-15 στο 6’32”. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 23-26, σουτάροντας με 66% στο τρίποντο (6/9) και μοιράζοντας 8 ασίστ κόντρα στους «κυανοκίτρινους» που στηρίχθηκαν επιθετικά στον Γκρέι (12π.). Το κάρφωμα του Μπράουν διαμόρφωσε το 28-37 κι εν συνεχεία ο Παρκς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 33-43 στο 1:28 για το ημίχρονο. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-46 χάρη στο τρίποντο του Χολ ενώ το τρίποντο του Κασελάκη έκανετο 39-51 στο 22’13”.

Remaining Time-0:00FullscreenMute

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά του, έκανε επιμέρους σκορ 28-17 στο τρίτο δεκάλεπτο κι έριξε τη διαφορά στον πόντο (62-63, 30′) έπειτα από το τρίποντο του Γκρέι που έφτασε τους 28 πόντους! Ο Κάλαχαν κράτησε όρθιο το Περιστέρι μειώνοντας σε 72-77 στα 2’52” για το τέλος ωστόσο ο Μπράουν απάντησε άμεσα κι ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +8 (72-80). Οι Πατρινοί κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 79-86.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας Πατρών σούταρε με 50% πίσω από τα 6μ.75 (13/26) και κατέβασε 35 ριμπάουντ αντί 28 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Παρκς (14π., 7ριμπ.) και Λίποβι (16π.. 5/6 τρίπ.) ηγήθηκαν επιθετικά των Πατρινών.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Χένρικ Σίρκο. Ο ψηλός των γηπεδούχων είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς σε 24:39.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράουν βοήθησε τον Προμηθέα με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32′.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86.

ΠΗΓΗ: GAZZETTA